Dla rodziców
Jak przygotować dziecko do pójścia do pierwszej klasy?
Pójście do szkoły wiąże się ze szczególnymi emocjami dla dziecka
i jego rodziców. Towarzyszy temu ekscytacja, strach i obawy. Czy dziecko sobie poradzi i czy odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Takie pytania często pojawiają się w głowach opiekunów. Mimo że pierwsze szkolne chwile mogą wydawać się zatrważające, nie muszą być straszne. Wszystko zależy od podejścia. Zobaczmy zatem, jak przygotować dziecko do pierwszej klasy, aby te chwile niosły za sobą miłe, a nie negatywne wspomnienia.
Kampania edukacyjna "Blisko telefonu, daleko od dziecka"
Pierwsze lata życia są kluczowe dla rozwijania umiejętności komunikacyjnych dzieci. Poznajcie nową kampanię Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „Blisko ekranu. Daleko od dziecka” i dowiedzcie się dlaczego skupienie rodziców na telefonach może mieć negatywne długoterminowe konsekwencje dla rozwoju kompetencji społecznych i komunikacyjnych dziecka do 6 roku życia i jak temu zapobiec.
O kampanii czytaj więcej w linku:
https://www.domowezasadyekranowe.fdds.pl/
10 cytatów z Jespera Juula
Jesper Juul był pedagogiem i terapeutą rodzinnym, którego prace z impetem wkroczyły na polski rynek. Jesteśmy za nie wdzięczni, bo to teksty, które potrafią wywrócić rodzicielski świat do góry nogami. I zrobić to nadzwyczaj skutecznie.
Drodzy Rodzice,
Czas pójścia dziecka do przedszkola, zwłaszcza po raz pierwszy, to duże przeżycie dla wszystkich w domu, zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. W jaki sposób przygotować się na to wydarzenie, tak aby pierwsze dni pobytu w przedszkolu były jak najmniej stresujące? Oto kilka ważnych rad:
Drodzy Rodzice,
Okres jesienny i zimowy to często wzmożony czas infekcji, zwłaszcza dzieci, które po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola.
Przyprowadzając dziecko z infekcją do przedszkola naraża się nie tylko zdrowie swoich dzieci ale i innych wychowanków przedszkola.
Placówki oświatowe zobowiązane są do zapewnienia wszystkim dzieciom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki. Za bezpieczny pobyt dziecka w przedszkolu nie można uznać pobytu dziecka w obecności osób zainfekowanych.
- Chore dzieci powinny pozostać w domu.
- Należy pamiętać o innych dzieciach i niebezpieczeństwie rozprzestrzeniania infekcji.
- Warto mieć na uwadze nie tylko swoje dobro, ale dobro i innych.
Wspólna dbałość o higienę i zapobieganie wzajemnych zarażeń są podstawą do utrzymania zdrowia i bezpieczeństwa wszystkim dzieciom.
Drodzy Rodzice,
Samorząd województwa łódzkiego uruchomił w 2020 roku Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Na telefony od młodych ludzi czekają specjaliści: psychologowie, psychoterapeuci, osoby specjalizujące się w interwencjach kryzysowych.